31.1.14

5 powodów, dla których warto jeździć na rowerze

Pierwsze rowery skonstruowano dwa wieki temu. Nie od razu wyglądały tak jak obecne jednoślady, jednak zawsze jazda na tych pojazdach znajdowała wielu miłośników. Tak jest i obecnie, popularności rowerom nie zaszkodziły samochody ani motocykle. Używamy ich do celów sportowych i rekreacyjnych a także do transportu. Dlaczego warto i trzeba jeździć na rowerze. Powodów jest mnóstwo, poprzestańmy na wymienieniu pięciu.
1. Poprawa kondycji fizycznej oraz stanu zdrowia
Jeżdżąc regularnie na rowerze poprawiamy swoją sprawność fizyczną in wydajność organizmu. Dzięki ruchowi sprawniej funkcjonuje układ oddechowy oraz krążenie, następuje lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych, poprawia zwłaszcza kondycję serca. Jazda na rowerze zalecana jest osobom po zawale serca oraz osobom z żylakami nóg. Przejażdżki rowerowe przydają się też osobom z osteoporozą, z problemami ze stawami kolanowymi i skokowymi. Jazda na rowerze poprawia ruchomość stawów, wzmacnia mięśnie podtrzymujące lędźwiową część kręgosłupa.
Zdrowiu rowerzystów sprzyja jazda rytmiczna, z prędkością dostosowaną do indywidualnych możliwości. Najważniejsza dla zdrowia jest regularność, z jaką korzystamy z roweru w celach rekreacyjnych.
2. Poprawa kondycji psychicznej
Przy uprawianiu każdego sportu, w tym także przy jeździe na rowerze organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Wpływają one na poprawę samopoczucia, dają radość życia.  Przejażdżki rowerowe w terenie np. po parku czy po lesie umożliwiają kontakt z naturą, dodatkowo wpływają na poprawę humoru, odstresowują i dostarczają energii. Od endorfin można się uzależnić, a jest to bardzo zdrowe uzależnienie.
3. Wpływ na urodę
Szczupła, zgrabna sylwetka jest marzeniem nie tylko kobiet. Prawidłową wagę można utrzymać albo też się odchudzić, jeżdżąc często na rowerze. Przy wolnej jeździe, bo 10 km na godzinę, organizm spala 300 kalorii w ciągu godziny. Gdy chcemy szybciej pozbyć się niepotrzebnej tkanki tłuszczowej, należy zwiększyć tempo.
Jazda na rowerze rzeźbi też mięśnie nóg, wyszczupla łydki, uda i pośladki. Wzmacniając mięśnie, wpływa na zmniejszenie znienawidzonego przez panie cellulitu.
4. Aktywne spędzanie wolnego czasu
Na rowerze mogą jeździć wszyscy, poczynając od kilkuletnich dzieci a kończąc na sędziwych seniorach. Jest to najłatwiejszy sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Wycieczki rowerowe za miasto to połączenie sportu z turystyką. Można uprawiać tak niezbędny człowiekowi ruch, a jednocześnie podziwiać krajobrazy, oddychać świeżym powietrzem, zatrzymywać się w ciekawych miejscach na zwiedzanie. Przejażdżki rowerowe z rodziną czy z przyjaciółmi służą też integracji, lepszemu poznawaniu się. Miło jest spędzać czas z bliskimi ludźmi, mając świadomość, że służy to zdrowiu wszystkich osób.
5. Jesteś modny, bo proekologiczny
Na topie w wielu środowiskach jest styl życia eco, tzn. życie zgodne z naturą, dbałość o przyrodę, o naturalne środowisko, rezygnacja z działań wpływających na niszczenie  przyrody. W ten nurt wpisują się miłośnicy jednośladów, którzy swoich pojazdów używają nie tylko w celach sportowych i rekreacyjnych, ale też praktycznych. Jeżdżą na rowerach do pracy, do szkół czy na zakupy, rezygnując z własnego auta czy komunikacji masowej. Nie chcą przyczyniać się do powstawania miejskiego smogu. 

Zespół www.stojakinarowery.com.pl poleca wszystkim "zimowym" rowerzystom ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Trzymajcie się ciepło i do zobaczenia na zaśnieżonej drodze dla rowerów :)

1 komentarz:

  1. W moim przypadku aktywność fizyczna ma kojący wpływ na moje zdrowie psychiczne ;) Czuję się o wiele lepiej jak się zmęczę czy to na rowerze czy przy joggingu. Można w ten sposób "wypocić" wszelkie negatywne przeżycia z całego dnia!

    OdpowiedzUsuń