2.4.14

Jaki bagażnik rowerowy wybrać? Na hak, na dach czy może na klapę?

Bagażniki rowerowe montowane na dach samochodu:
Jest to rozwiązanie, które najlepiej się sprawdzi w przypadku samochodów, które posiadają fabrycznie montowane relingi dachowe. Do relingów mocujemy belki wykonane z aluminium lub stopu stali a do nich bagażnik.
Uchwyt rowerowy na dach samochodowy. Model Thule 591 - do transportu jednego roweru.

 

Rowery przewożone w ten sposób będą stawiać większy opór powietrza, a także będziemy musieli uważać podczas przejazdu w miejscach o ograniczonej wysokości. Minusem może okazać się też trudność przy wstawianiu rowerów na dach, wymaga to nieco siły oraz wyższego wzrostu. Przewożąc rowery na dachu samochodu warto jest zabezpieczyć kierownicę oraz siodełko rowerowe przed owadami. Zaletą dachowego bagażnika samochodowego  jest liczba przewożonych rowerów, w zależności od rozmiaru dachu samochodu możemy przewieźć do 4-6 rowerów, jednakże optymalna ilość wynosi 4. Dodatkowo decydując się na przewóz rowerów na dachu nie musimy martwić się o utrudniony dostęp do bagażnika oraz o to że rowery będą nam zasłaniać tylne światła lub rejestrację.

Bagażniki rowerowe montowane na tylnej klapie samochodu:

Niestety rozwiązanie te nie sprawdzi się w przypadku każdego nadwozia. Uważam, iż takie bagażniki na rower trudniej jest zamontować w sedanach. Przy montażu takiego bagażnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to czy wszystkie pasy są odpowiednio  napięte i czy konstrukcja wraz z rowerami stabilnie trzyma się na klapie. Bagażniki rowerowe montowane na tylną klapę samochodu są stosunkowo tanie oraz załadunek rowerów jest o wiele prostszy, ponieważ nie wymaga wciągania roweru na dach samochodu. 

 
Przewożąc rowery z tyłu samochodu w gorszych warunkach atmosferycznych warto jest zabezpieczyć napęd rowerowy przed wyrzucanym spod kół błotem oraz piachem. Montując bagażnik na klapę  warto jest zabezpieczyć lakier np. taśmą izolacyjną w miejscach w których bagażnik ma kontakt z karoserią. Musimy także pamiętać, iż rowery umieszczone poprzecznie względem samochodu, będą wystawać poza linię nadwozia. poszerzając w ten sposób całe auto. Ma to szczególne znaczenie przy wyprzedzaniu innych uczestników ruchu a zwłaszcza rowerzystów.

Bagażnik rowerowy montowany na hak samochodu:

Według mnie najlepszym rozwiązaniem do przewozu rowerów naszym samochodem jest bagażnik na hak. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w hak musimy liczyć się z wydatkiem od około 200zł w górę. Cena będzie zależeć od rodzaju naszego samochodu oraz jakości haka, który będziemy chcieli zamontować. Początkowo taki wydatek może odstraszać od montażu haka do samochodu, jednak poza przewozem rowerów samochód nasz będzie nieco bardziej funkcjonalny (jak już będziemy mieli dosyć wypadów rowerowych, zawsze będzie można pojechać gdzieś pod camping ;)). Rozwiązanie te niesie za sobą następujące plusy. 

 

Po pierwsze opór powietrza będzie mniejszy niż w przypadku przewożenia rowerów na dachu lub na tylnej klapie. Nie będziemy musieli podnosić wysoko naszych jednośladów, aby je zapakować, a w przypadku nieco droższych wersji wyposażonych w funkcję odchylania bagażnika, będziemy mieli swobodny dostęp do naszego bagażnika w samochodzie. W sklepach znajdziemy również modele, które posiadają miejsce na tablicę rejestracyjną oraz tylne światła samochodu.
Podsumowując wszystkie wady i zalety powyższych rozwiązań, myślę, że najciekawszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zakup solidnego bagażnika na hak samochodu. A jaka jest Wasza opinia na temat bagażników rowerowych?

3 komentarze:

  1. Ja osobiście korzystam z bagażnika rowerowego na haku. Swoją drogą w trakcie wybierania go, sugerowałam się tym, że rower będzie na nim się najstabilniej trzymał i zmieszczę się z nim pod każdym mostkiem czy w tunelu a nie jak w przypadku bagażnika na dachu, oprócz tego, nie mam na tyle siły, żeby wrzucić rower na dach samochodu nie uszkadzając każdego z nich :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na dalekie wypady tylko bagażniki na klapę. Chociaż nie zawsze zdają egzamin ale dla mnie są najpraktyczniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł. Przyznam, że przyda mi się nowy bagażnik, bo lubię jeździć rowerem po górach. Chociaż teraz w sumie wszędzie można wynająć rowery.

    OdpowiedzUsuń