29.12.13

Akcja 150 cm dla roweru.

Akcja 150 cm dla roweru, to kampania społeczna odbywająca się w ramach projektu „TERAZ ROWER”. Ma ona pokazać jak ważna jest odległość samochodu od wyprzedzanego roweru. Kierowana jest do kierowców, którzy poprzez  umieszczenie naszej naklejki na samochodzie będą mogli  pokazać, że też są  rowerzystami lub solidaryzują się z nimi. Mamy nadzieję, że pozwoli to podnieść pozycję rowerzysty w drogowej hierarchii do rangi równoprawnego uczestnika ruchu.   
Logo - naklejka akcji 150 cm dla roweru.


     Celem akcji jest także poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach oraz zwiększenie komfortu rowerzystów. Naszym zdaniem podstawowym problem polskiego cyklisty jest właśnie złe traktowanie na drodze. Wiele osób z tego właśnie powodu rezygnuje z jazdy dwukołowcem. Brakuje ścieżek rowerowych, parkingów rowerowych a infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia – jest zaniedbana, brakuje szerokich, bezpiecznych poboczy. Dlatego uważamy, że rowery powinny być włączone do ruchu drogowego. Nie ma się czego bać!  Wystarczy, że na jezdni będą panowały dobre relacje pomiędzy rowerzystami a kierowcami. Podczas rowerowych podróży przez różne kraje Europy doświadcza się tego na co dzień. Na jezdni rower jest lepiej widoczny i  ma więcej możliwości manewrów.  

     Akcja nie jest skierowana przeciwko kierowcom. Zdajemy sobie sprawę, że często na drogach brakuje miejsca, że wyprzedzanie bywa dla kierowców uciążliwie. Właśnie dlatego zależy nam na pokazaniu jak ważna jest odległość samochodu od rowerzysty i zachowanie ostrożności. Nasze działania nie mają na celu oskarżania kierowców. Chcemy ich informować i zmieniać  stare przyzwyczajenia. Pamiętajmy też, że ruch rowerowy jest odciążeniem ruchu drogowego, wpływa na zmniejszenie korków i zwiększenie ilości wolnych miejsc parkingowych.

     Ze względów bezpieczeństwa w miastach nie  powinno się rozwijać dużych prędkości – rower jest zatem naturalnym „spowalniaczem” ruchu drogowego. Dzięki niemu  prędkości osiągane przez samochody spadają.
      Logo akcji jest dystrybuowane w postaci: naklejek na samochody, memów internetowych, nadruków na koszulki oraz reklam wielkoformatowych.
Źródło: www.150cm.pl

Zobacz gdzie możesz odebrać bez żadnych kosztów naklejki.
Naklejki na samochody - akcja 150 cm dla roweru.
Sposób reklamowania akcji 150 cm dla rowerzystów.
Miło nam poinformować, że cały nasz zespół www.stojakinarowery.com.pl przyłącza się do czynnego propagowania akcji 150 cm. Trzymamy kciuki, aby akcja przyniosła wymierne i odczuwalne skutki dla rowerzystów poruszających się po jezdni.

27.12.13

Polityka rowerowa Dolnego Śląska

Dolny Śląsk jako pierwsze województwo w kraju wprowadza Dolnośląską Politykę Rowerową. Nowe trasy rowerowe, poprawa bezpieczeństwa rowerzystów, wyznaczanie miejsc na stojaki rowerowe, dialog z cyklistami  i jeszcze więcej jednośladów na ulicach dolnośląskich miast i wsi – to główne założenia przyjętych przez Zarząd Województwa założeń do Dolnośląskiej Polityki Rowerowej. To też pierwszy krok do wypracowania zintegrowanego systemu infrastruktury trasportowej w całym regionie.
Rowerzysta z rowerem o zachodzie słońca.
  
Zarząd Województwa, jako podmiot odpowiedzialny za wdrażanie Dolnośląskiej Polityki Rowerowej, postawił sobie jasne cele do zrealizowania:
- zwiększenie do 10% udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim do 2020r.,
- wzrost udziału ruchu rowerowego w strukturze podróży do 5% do 2020r. w skali regionu,
- stworzenie spójnego systemu infrastruktury transportu rowerowego w skali regionu,
- poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – zmniejszenie o 50% ryzyka wypadków rowerowych do 2020r.,
- poprawę jakości życia przez zwiększenie swobody wyboru środków transportu, w tym integrację transportu rowerowego z innymi rodzajami transportu,
- redukcję uciążliwości komunikacyjnych i poprawę stanu środowiska (hałas, emisja CO2),
- rozwój turystyki i rekreacji rowerowej,
- popularyzację idei zrównoważonego transportu, budowanie powszechnej świadomości korzyści płynących z rozwoju ruchu rowerowego i wdrażania idei mobilności aktywnej,
- stworzenie trwałych form współpracy i instytucji dialogu społecznego – określenie stałej liczby pracowników administracji zajmującej się transportem rowerowym i zawieranie porozumień na rzecz rozwoju transportu rowerowego.

Nad założeniami i realizacją Dolnośląskiej Polityki Rowerowej pracować będą nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim eksperci i środowisko cyklistów. Wdrażaniem Polityki zajmą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Dokument zakłada, że każdy mieszkaniec województwa będzie mógł wziąć udział w „rowerowym dialogu” i zabrać głos w sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej na Dolnym Śląsku. Ostateczną wersję Dolnośląskiej Polityki Rowerowej poznamy do końca 2014r. tak, aby do 2020r. region mógł wykorzystać pulę unijnych środków i realizować projekty rowerowe.

Chociaż prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 nadal trwają, to już dziś możemy powiedzieć, że nie zabraknie w nim środków na rozwój infrastruktury rowerowej. W ramach gospodarki nisko emisyjnej, Dolny Śląsk chce finansować budowę tras rowerowych w miastach, czyli tam, gdzie jednoślady są alternatywą dla samochodów. Priorytet dotyczący ochrony środowiska pozwoli na wsparcie budowy dróg rowerowych poza terenami miejskimi. Samorządy mogą także korzystać z puli przeznaczonej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i w ramach tych środków projektować politykę rowerową. Edukacja i promocja jazdy na rowerze będzie finansowana m.in. z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dolnośląska Polityka Rowerowa ma obowiązywać wszędzie tam, gdzie rower można wykorzystać jako środek transportu, czyli w miastach, miejskich obszarach funkcjonalnych, na terenach wiejskich i obszarach o potencjale turystycznym.

Dolnośląska Polityka Rowerowa jest zgodna z założeniami Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020r. i wpisuje się w dotychczasową kampanię promocyjną regionu – jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, które warto zwiedzić, nie tylko pieszo, konno, kajakami czy podczas wypraw samochodowych, ale także rowerem. DPR ma też pomóc zmieniać mentalność Dolnoślązaków i pokazać, że jazda rowerem to nie tylko mobilność i ochrona środowiska, ale też przyjemność płynąca z jazdy i zdrowy tryb życia.

24.12.13



Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych zakręconych rowerowych prezentów pod choinką, życzy Wam kochani cały zespół Dobrego Bloga Rowerowego oraz Stojaki Na Rowery Com Pl.
Choinka z zębatek rowerowych.

Obejrzyj poniższy filmik - włącz koniecznie głośniki, usłyszysz znajome dźwięki rowerowe :)

22.12.13

Gdzie przechowywać rower zimą?

Jazda rowerem to obecnie styl życia. Ekologiczny, zdrowy, trendy. W ciepłych porach roku używamy jednośladu do celów rekreacyjnych, dla sportu, a także z potrzeby praktycznej, bo to pojazd bezpieczny i tani. Zimą jednak nawet najwięksi fani rowerowego sportu muszą swój pojazd odstawić, przynajmniej na najmroźniejsze dni.

     Gdzie przechowywać rower? Posiadacze jednorodzinnych domów na ogół nie mają z tym problemu. W dużym budynku zwykle jest spory garaż, gdzie znajdzie się miejsce na niejeden pojazd. Garaż może też zastąpić budynek gospodarczy, gdzie nasz ukochany rower znajdzie przytulisko. Dbając jednak o swój pojazd, nie można go pozostawić opartego li tylko o ścianę ani tym bardziej rzucić na podłogę. Nasz mniej czy bardziej wypieszczony jednoślad mógłby stracić na urodzie i użyteczności, gdyby go ktoś potrącił.
     Należy więc rower zabezpieczyć przed upadkiem i zniszczeniem. Do tego celu najlepiej się nadają stojaki na rowery.
Stojak jednostronny dla 4 rowerów.

     Mają one stabilną konstrukcję, zapewniającą umieszczonemu tam pojazdowi pozycję pionową.  Stojaki rowerowe można przykręcić do podłoża albo nawet zabetonować na stałe. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza , gdy dysponujemy tylko wiatą, pod którą zimują nasze pojazdy.
     Rowery często są narażone na kradzież, nawet gdy są przechowywane w pomieszczeniach czy na terenie ogrodzonym. Stojaki dodatkowo zapewniają ochronę, bo rowery można do nich przymocować, podobnie jak robimy to na parkingach publicznych. W większości rodzin jest więcej niż jeden rower. Dlatego warto zakupić kilkustanowiskowy stojak na rowery, gdzie wszystkie jednoślady zostaną ustawione. Pozwoli to na zachowanie porządku w garażu czy innym pomieszczeniu.
     Takie stojaki są, oczywiście, do wykorzystania przez cały rok. Są solidnie wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowane ogniowo, co zapewnia im wieloletnie użytkowanie, bez uszkodzeń i obić.
Dla cyklistów, którzy nie dysponują samodzielnym pomieszczeniem do przechowywania ukochanego sprzętu, polecane są wieszaki na rower. Przymocować je można do ściany lub do sufitu. Tak więc rower nie zajmuje przestrzeni w przedpokoju czy pokoju właściciela i  nikomu nie przeszkadza.
Rower na wieszaku z dwoma hakami na kask i np. kurkę.

     Spokojnie i bezpiecznie czeka na pojawienie się wiosny, by ze swoim właścicielem wyruszyć na pierwszą po zimie przejażdżkę. Rower na ścianie czy pod sufitem w pokoju młodego, a nawet starszego miłośnika ekologicznych przejażdżek może być ciekawym elementem wystroju wnętrza, wyraźnie wskazującym na  zainteresowania lokatora.
     Wieszak na rower wykonany jest ze stali lub z aluminium, na uchwytach posiada zabezpieczenia przed zarysowaniami czy obtarciami. Montaż nie jest skomplikowany, a rower jest tam bezpieczny. Wieszak na rower może wytrzymać obciążenie do 20 kilogramów, nadaje się więc do każdego pojazdu. Może być użytkowany nie tylko zimą. Także w porze letniej, kiedy często jeździmy na rowerze, możemy po powrocie i oczyszczeniu kół umocować go z powrotem na wieszaku, by nie zawadzał w przedpokoju.
     Warto zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem, naklejając pod rowerem zmywalną tapetę lub malując ścianę zmywalną farbą.

19.12.13

Niesamowite filmy - Martyn Ashtona. To trzeba zobaczyć!

Martyn Ashton - znany na całym świecie trialowiec, w raz swoimi przyjaciółmi (Chris Akrigg, Danny MacAskill) - pokazują jakie rzeczy można robić na rowerze - np. skakać po stojakach rowerowych.

Martyn Ashton - skaczący po stojakach rowerowych.
Na zdjęciu powyżej widać jak Martyn Ashton, skacze po kolejnych stojakach rowerowych w kształcie odwróconej litery U.

Chcieć to móc, wystarczy spróbować tak jak Oni.




Mam nadzieję, że poświęcony czas na obejrzenie powyższych filmów nie zaliczysz do straconych.

11.12.13

Pomysły na świąteczny prezent dla rowerzysty

Kupowanie prezentów to nie lada wyzwanie. Trzeba przecież sprawić radość osobie obdarowanej, trafić w jej gust. Prezent powinien też odpowiadać zainteresowaniom czy potrzebom bliskiej osoby. Zwykłe skarpetki czy krawat to nie jest to, co pragnęlibyśmy otrzymać na imieniny czy pod choinkę. Z wyborem prezentu dla hobbystów i pasjonatów na ogół nie ma większego problemu. Zawsze można postarać się o zdobycie eksponatu do powiększenia kolekcji czy dokupić jakiś gadżet związany z hobby.

Podobnie jest z miłośnikami rowerów. Jedni to amatorzy, którzy korzystają z roweru okazjonalnie, organizując krótkie wypady poza miasto, inni to uczestnicy długich i dalekich wypraw w ekstremalnych warunkach, nie brakuje też użytkowników, którzy rowerem codzienne jeżdżą do pracy czy udają się na zakupy. Wszystkich łączy miłość do swoich jednośladów a także do gadżetów związanych z hobby. Tak więc prezent w postaci rowerowego gadżetu na pewno ich uszczęśliwi. Trzeba tylko dyskretnie zorientować się w potrzebach rowerzysty, by nie kupić piątego bidonu czy trzeciego kasku.
W specjalistycznych sklepach z rowerami i akcesoriami rowerowymi jest mnóstwo przedmiotów odpowiednich na prezenty.

Rowerzystom, którzy planują dłuższe wyprawy, z pewnością przyda się sakwa rowerowa. Można w niej pomieścić bagaż przydatny podczas wycieczek za miasto jak i na wielodniowe wyprawy. Sakwy są bardzo pojemne, a przy tym lekkie, odporne na przemoczenie,  uszkodzenia i przetarcia. Niektóre modele z powodzeniem zniosą trudy eskapady nawet dookoła świata. Niestraszne im przeprawy przez rwące potoki czy leśne bezdroża.

Taki prezent to kilkuset złotowy wydatek. Tańsze są plecaki rowerowe niezbędne podczas wycieczek w teren. Lekkie, kolorowe, pojemne są praktycznym i mile widzianym prezentem.
Również na krótsze i dłuższe wyprawy przyda się bagażnik.  Może być w wersji tylnej lub przedniej, niewielki, obliczony na 6,5 kilograma bagażu, lub przydatny na długich dystansach bagażnik o nośności 35 kilogramów.  

Znając weekendowe czy urlopowe plany zaprzyjaźnionego rowerzysty, można mu odpowiednim prezentem sprawić ogromną frajdę.
Mile widziane są także ubrania rowerowe. W sklepach jest wiele koszulek, bluz czy spodni z tkaniny oddychającej i wodoodpornej, przeznaczonych dla dzieci, pań i panów. Są praktyczne i funkcjonalne, dają komfort jazdy.

Ciekawym pomysłem jest kupno specjalnej czapki pod kask, która nie absorbuje wilgoci i chroni przed promieniowaniem UV, albo ochraniaczy na buty, które zapewniają stopom ciepło i suchość.
Rowerzyści z dłuższym stażem na pewno maja wiele potrzebnych i niepotrzebnych gadżetów rowerowych. Młodsi fani jednośladów natomiast marzą o takich drobiazgach jak dobra pompka, wielofunkcyjny licznik, oryginalny dzwonek, uchwyt na komórkę czy zabawny pokrowiec na siodełko. 


Początkującego rowerzystę ucieszy niedrogi pulsometr, który mierzy tętno i liczbę spalanych kalorii, natomiast bardziej zaawansowanego cyklistę zadowoli profesjonalny pulsometr, który przesyła dane do komputera.
Prezentów dla rowerzystów jest mnóstwo. Warto się nimi interesować przez cały rok, a już zwłaszcza przed świętami, by sprawić frajdę bliskiej osobie, która kocha nas i swój rower.

7.12.13

Jak się ubrać jesienią i zimą na rower?

Wielu z nas posiada przynajmniej jeden rower, są też tacy, którzy są posiadaczami dwóch a nawet trzech rowerów - choć są i takie osoby co mają ich więcej. Mają rowery, gdzie każdy przeznaczony jest do czego innego, i tak na przykład rowery miejskie - super wygodne, na wspólne wypady ze znajomymi po mieście lub jego bliskich okolicach, rowery szosowe - do uprawiania triathlonu, zaliczania dużych dystansów i ewentualnego bicia kolejnych rekordów prędkości, rower górski do pokonywania dużych wzniesień, przecierania niedostępnych do tej pory szlaków lub też do podwyższania poziomu adrenaliny podczas np. zjazdu z Puchatka do samej Szklarskiej Poręby z prędkością 75-85 km/h. Miałem przyjemność tego zasmakować i jest niesamowicie, niestety kaski rowerowe to niezbędne wyposażenie głowy - bez którego nie należy tego wykonywać!

     W Polsce, która ma klimat umiarkowany, mamy w ciągu całego roku tylko około 180 dni z temperaturą powyżej 10-15 stopni - która dla większości rowerzystów jest minimalną temperaturą, w której odważą się wyciągnąć rower z garażu bądź piwnicy i udać na nim do pracy, działkę, sklepu, urzędu bądź po prostu przejechać się celem dotlenienia i rozruszania swojego organizmu, który w dzisiejszych zabieganych czasach często jest pozbawiony jakiejkolwiek aktywności ruchowej.

    Czy sezon rowerowy musi trwać tylko od wiosny do późnego lata? Nie, możemy go wydłużyć o kolejne tygodnie i miesiące poprzez przygotowanie odpowiedniego zestawu ubioru na jesień i zimę. Całoroczna jazda rowerem zapewne zostanie nam wynagrodzona w postaci lepszego samopoczucia, lepszej kondycji psychofizycznej, większej odporności na stres w pracy oraz podwyższonej odporności na  przeziębienia - same wymierne korzyści dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak o rozsądku i nie przesadzajmy z jazdą np. przy temperaturze -30 stopniach to już nie są żarty.

     Wybierając się na dłuższą, czy też krótszą przejażdżkę rowerową, powinniśmy się ubierać zawsze na tak zwaną i wszystkim znaną cebulkę, która polega na ubieraniu się warstwami, między którymi będzie ogrzane przez nas powietrze, ta warstwa ogrzanego powietrza ma kluczowe znaczenie w ochronie przed wyziębieniem naszego organizmu.
Pamiętajmy, lepsze są 3-5 cienkie warstwy niż 2-3 grube!

     Pamiętajmy moi drodzy nie tylko o tym abyśmy to my nie zamarzli zimą, miejmy głowę na karku i pamiętajmy że nasz rower też może zmarznąć - jak to przedstawia poniższe zdjęcie.   
Rower przypięty do rynny i pokryty lodem.
Źródło: nieznane

    Pamiętajmy, aby rower zostawiać zawsze w miejscach do tego celu przeznaczonym, powinny one być wyposażone w stojaki na rowery umożliwiające jego przypięcie. Takie miejsca parkingowe są coraz lepiej usytuowane w naszych miastach, miejsce ich montażu często wyznaczane jest właśnie przez rowerzystów. Szkoda tylko, że takie stojaki nie zawsze są odśnieżane jak chodniki i ścieżki rowerowe.
Nieodśnieżone stojaki na rowery w Toruniu.

     Mój osobisty i sprawdzony w skrajnych warunkach atmosferycznych zestaw ciuchów do wykonania odpowiedniego dla pogody ubioru na cebulkę składa się z jak poniżej.

Góra
- obcisła, ale nie krępująca koszulka termo aktywna z długim lub krótkim rękawem - taka która będzie dobrze wchłaniać i odprowadzać wilgoć na zewnątrz, polecane są te które można prać w temperaturze 95 stopni,
- cienka bluza (nie polarowa) o właściwościach oddychających,
- bluza polarowa o grubości 100, 200 lub 300 w zależności od potrzeb (100 oznacza że 1m2 polaru waży od 100 do 199 gram,
- cienka czapka termoaktywna,
- rękawiczki rowerowe nie przepuszczające wody i wiatru,
- nieprzewiewna kurtka z kapturem, która nie przepuści deszczu, najlepiej o właściwościach oddychających.

 Dół:
- nie ograniczające ruchu kalesonki termoaktywne, najlepiej takie które można prać w temperaturze 95 stopni,
- spodnie polarowe o grubości 100, 200 dobierane w zależności od temperatury powietrza,
- spodnie wodoodporne, koniecznie z naddatkiem materiału na kolanie - tak aby podczas pedałowania nogawka nie odsłaniała nam cholewki buta, bez rozporka - podczas ulewy woda wleje się nam do środka :), dobrze aby obwód dolnej część nogawki było można regulować,
- buty z gore tex' em lub inną membraną, z wyższą cholewką - taką aby mogła stanowić przedłużenie spodni po których może ściekać deszcz!

    Powyższy zestaw, choć bardzo rozbudowany, jest uniwersalny pod względem możliwości używania jego poszczególnych elementów o każdej porze roku. Zestaw w całości lub jego poszczególne elementy doskonale sprawdzą się podczas wszelkich wypraw outdoorowych, spływów kajakowych, lotów motolotnią, łowienia ryb, pracy w skrajnych warunkach atmosferycznych i wielu, wielu innych dziedzinach życia.

    Mamy nadzieję, że powyższy sprawdzony przez nasz zespół www.stojakinarowery.com.pl, sposób ubierania się na cebulkę, z wykorzystaniem  odpowiednich ubrań termoaktywnych będzie pomocny przy realizacji waszych planów, które do tej pory często krzyżowały niesprzyjające warunki atmosferyczne.

     Jeżeli uważasz, że jazda na rowerze w porze zimowej jest szaleństwem to obejrzyj poniższy film video nakręcony przez niemieckiego producenta opon rowerowych Schwalbe.

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=aIEAsbiQaRE

Czy po obejrzeniu filmu zmieniłeś zdanie na temat jazdy rowerem po śniegu i w mrozie?